Vmail Hjem Hvor kan produkterne købes  
Storage Media - Verbatim
Notch

Blu-ray


BD-RE 8cm 7.5GB 2x 5 Pack Jewel Case

Blu-ray teknologiens ankomst har ført til introduktionen af diske med stor lagringskapacitet, der skal dække det behov, der er opstået i forbindelse med væksten indenfor high definition television (HDTV).

Blu-ray diskene har fået deres navn fra blue laser teknologien. Laserens kortere bølgelængde er årsagen til, at den har den blå farve. Den blå laserteknologi har en bølgelængde på 405nm. Til sammenligning har den røde laserteknologi, der benyttes til DVD, en bølgelængde på 650nm. Den kortere bølgelængde gør det muligt at brænde mindre huller (pits) i DVD’ens optagelag, hvorved der bliver plads til at lagre langt flere data.

Blu-ray-diske giver tre til fem gange så meget lagringskapacitet som en standard-dvd, hvilket giver mulighed for optagelse, overskrivning og afspilning af HD-video (High Definition).

Høj kapacitet - 25GB / 50GB
Laserbølgelængde: 405nm
Scratch Guard beskyttende overfladelag (ridse-beskyttende lag)
Meget lang arkiveringslevetid
Rigtig god afspilningskvalitet
Til brug i BD-skrivere og -optagere.

Skrivbar Blu-ray-disk med Hard Coat-beskyttelse, der giver længere levetid og 1000 overskrivninger. BD-RE-diske har SERL (Super Eutectic Recording Layer). Optagelseslaget vender tilbage til en perfekt tilstand efter hver sletning, hvilket betyder, at disken er fejlfri før hver optagelse.

Til brug i drev og optagere, der understøtter 25 GB Blu-ray-diske uden kassetter.

Produktnummer: 43663
Kapacitet: 7.5GB
Hastighed: 2x
Pakketype: 5 Pack Jewel Case

Denne disk overholder BD-RE-specifikation version 2.1.

Til brug i højdefinitions videokameraer, som understøtter Blu-ray formatet.

Onlinelitteratur

Relaterede produkter

43661

BD-R 8cm 2x 5 Pack Jewel Case (43661)

Også tilgængeligt:

Where to buy this product

Udgåede produkter Klik her
Websted Om Verbatim Kontakt os Support Presseoplysninger Teknologier
Environment Miljø
Vmail Tilmeld dig i dag
LEFT CURVE   RIGHT CURVE
Copyright © 2010 Verbatim Ltd. All Rights Reserved.
"Verbatim" and logo are the trademarks of Mitsubishi Kagaku Media Co., Ltd. registered in EU and other countries.
1MB = 1,000,000 bytes 1GB = 1,000,000,000 bytes. Some of the capacity is used for formatting and other functions, and thus is not available for data storage.