Verbatim

Home / Kortlæsere / Universel hukommelseskortlæser

 
 

Universel hukommelseskortlæser


Produktnummer: 47262
Dimensioner: 86 mm x 47 mm x 15 mm
Vægt 51 gram

Verbatims universelle hukommelseskortlæser er kompatibel med hukommelseskort, der anvendes i digitale kameraer, mobiltelefoner, videokameraer og PDA’er.
Læs og skriv data fra og til forskellige pc’er, Mac’er og bærbare samt mellem forskellige hukommelseskort.

Hukommelseskortlæseren har High Speed-funktionalitet, når den tilsluttes til en USB 2.0-port. Den er også kompatibel med USB 1.1. Du skal blot sætte hukommelseskortet i den tilsluttede læser og vise dataene på computerskærmen med det samme. Den blå LED på toppen af læseren er tændt, når der sættes et kort i og ved skrivning/læsning.

Den universelle hukommelseskortlæser har 5 slots, hvoraf et er et 2 i 1-slot til icroSD- og Sony M2-hukommelseskort. Den er også kompatibel med hukommelseskort med høj kapacitet, SDHC og microSDHC.

Kompatibilitet med hukommelseskort:

CompactFlash (Type I og II)
IBM Microdrive
SecureDigital
SDHC
miniSD
microSD
microSDHC
MMC
RS-MMC
MMCmicro*
Memory Stick
Memory Stick PRO
Memory Stick Duo
Memory Stick PRO Duo
Memory Stick Micro
SmartMedia Card
xD Picture Card

*Adapter kræves til MMCmicro.

 
Funktioner og fordele
Systemkrav
Windows 2000, XP, Vista
Mac OS 9.1 eller nyere
Specifikationer

 
Verbatim Europe - www.verbatim-europe.com